MITI IN RESNICE O NARAVNI IN EKOLOŠKI KOZMETIKI

Ali vas zanima kaj je naravna in ekološka kozmetika? Bi radi izvedeli kaj so glavne prednosti le te pred konvencionalno kozmetiko? Izobrazite se tudi o mitih in resnicah o naravni in ekološki kozmetiki.

NARAVNA IN EKOLOŠKA KOZMETIKA – KAJ JE TO?

V skupino naravne in ekološke kozmetike uvrščamo izdelke, ki vsebujejo naravne in ekološke sestavine. Različni standardi določajo natančna pravila o vsebnosti  le-teh v izdelkih. Še bolj pomembna kot pravila o vsebnosti naravnih in ekoloških sestavine pa so stroga določila, katerih sestavin se ne sme uporabljati v naravni in ekološki kozmetiki. Najbolj znane certifikacijske institucije so: Cosmos in Natrue (mednarodno združenje), Ecocert (Francija), Soil Association (Velika Britanija), BDIH (Nemčija), ICEA (Italija) in na primer ECOGEA (Slovenija). Med naravno in ekološko kozmetiko je glavna razlika, da so v ekološki uporabljene sestavine, ki so naravne in ekološko certificirane. V naravni kozmetiki pa so te sestavine le naravne in ni nujno ekološko certificirane. Ob tem je potrebno poudariti, da vsi izdelki na trgu ne morejo biti 100 % naravni, razen na primer mazila, ki vsebujejo 100 % delež lipidov in ne vsebujejo vode. Vsi izdelki, ki vsebujejo vodo in so pravilno konzervirani, vsebujejo določen delež sintetičnih konzervansov. Prednost certificiranih izdelkov je ravno v tem, da standardi točno določajo, kateri konzervansi, ki so splošno sprejemljivi kot varni, se lahko uporabljajo in kateri so prepovedani. Med prepovedane na primer spadajo parabeni. Standardi za naravno in ekološko kozmetiko jasno določajo, katere neproblematične sintetične sestavine, ki so praviloma nenadomestljive z naravnimi, se lahko uporablja v certificiranih izdelkih in v kakšni količini. Uporaba sintetičnih sestavin je zelo omejena, standardi večinoma za ekološke izdelke postavljajo precej bolj stroga pravila kot za naravne.

GLAVNE PREDNOSTI NARAVNE IN EKOLOŠKE KOZMETIKE PRED KONVENCIONALNO

PREVERJENA SESTAVA

Precejšna prednost certificiranih naravnih in ekoloških izdelkov je, da imajo preverjeno sestavo s strani neodvisne institucije. To v praksi pomeni, da je tretja oseba preverila sestavo izdelka in ga odobrila. Odobritev zagotavlja, da ti izdelki ne vsebujejo splošno znanih škodljivih kemikalij pogosto uporabljenih v konvencionalnih izdelkih, ki še dodatno obremenjujejo kožo in zdravje ljudi. Spisek nedovoljenih sestavin v naravni in ekološki kozmetiki je precej dolg, na njem se znajdejo na primer parabeni, težke kovine, viri formaldehida, GSO in natančen nabor nevarnih kemikalij. Za vse certificirane izdelke je strogo prepovedano tudi testiranje na živalih in uporaba vseh živalskih sestavin, za katere je potrebno žival ubiti.

VPLIVI IN DELOVANJE NA KOŽO

Dokazano je, da večino naravnih oziroma ekoloških sestavin, uporabljenih v kozmetičnih izdelkih, koža precej bolje sprejema kot sintetične. Poleg tega so naravne sestavine do kože praviloma tudi bolj nežne. Rastlinska olja so veliko bolj združljiva s kožo ter se v kožo veliko bolje vpijajo kot najpogosteje uporabljana mineralna olja (parafin, vazelin, silikoni), ki se v kožo slabo vpijajo ter na koži naredijo le tanek film in zaprejo pore. Pogosto uporabljene naravne sestavine imajo preverjeno blagodejne učinke na kožo in do same povrhnjice ter do kislinsko zaščitnega plašča niso tako agresivne kot nekatere sintetične sestavine, uporabljene za enake želene učinke. Tipičen primer tega so na primer površinsko aktivne snovi (emulgatorji) na rastlinski osnovi v primerjavi z določenimi sintetičnimi oziroma v naravni in ekološki kozmetiki nedovoljenimi (PEG). Večina naravnih sestavin na kožo deluje blagodejno, obnovitveno in na naraven način spodbuja k ohranjanju pravilne kožne flore.

EKOLOŠKI VIDIK

Izredno pomemben je tudi ekološki vidik, saj je za naravne in ekološke sestavine značilno, da precej manj obremenjujejo okolje. Le-te so za razliko od sintetičnih precej dobro biorazgradljive. Poleg omenjenega je pritisk na okolje manjši že ob pridobivanju ekoloških sestavin, omejena je uporaba agresivnih umetnih gnojil in pesticidov ter v celoti regulirana vsaka stopnja pridelave. Tako je že v osnovi pridelava ekoloških sestavin okolju bolj prijazna, še preden se jih uporabi za izdelavo kozmetičnih izdelkov. Pomemben segment standardov za naravno in ekološko kozmetiko je tudi embalaža. Vso embalažo je možno 100 % reciklirati, njena varnost je tudi dodatno preverjena.

NAJBOLJ POGOSTI MITI IN RESNICE

Ali je res, da imajo naravni in ekološki kozmetični izdelki manj prijeten vonj, so alergeni, imajo kratke roke uporabe in so precej dražji, kot konvencionalni kozmetični izdelki?

VONJ

Uporabniki se pogosto pritožujejo, da naravni in ekološki izdelki ne dišijo tako prijetno kot konvencionalni izdelki, kjer so uporabljeni sintetični parfumi. To je do neke mere res, v naravni in ekološki kozmetiki se uporablja naravna eterična olja in določene rastlinske izolate, s katerimi se ne da ustvariti določenih dišav, ki jih je možno doseči le s sintetičnimi parfumskimi komponentami.  Poleg omenjenega se sam vonj naravnih eteričnih olj s časom tudi nekoliko spreminja, kar lahko nekatere porabnike zmede ali celo zmotno mislijo, da se je izdelek zaradi tega pokvaril. Za sintetične parfume je značilno, da se s časom praktično ne spreminjajo. Zelo problematično pri sintetičnih parfumih je, da pogosto vsebujejo parfumske komponente, ki so na seznamu problematičnih ali celo prepovedanih  substanc. Le te so lahko precej alergene, fototoksične, hormonski motilci ali veljajo celo za kancerogene. Uporaba parfumskih komponent je v naravni in ekološki kozmetiki precej omejena in osredotočena na tiste, pridobljene iz naravnih virov, preverjeno sprejemljivo varnih in takih z znanimi toksikološkimi profili. Nekatere sintetične komponente so v določenih standardih izjemoma dovoljene, a so močno regulirane.

ALERGENOST

Mit, da naj bi bili naravni in ekološki izdelki bolj alergeni kot konvencionalni kozmetični izdelki, je delno resničen. Velja le v primeru, ko je izdelek formuliral ljubiteljski oziroma amaterski izdelovalec kozmetike ter pri tem uporabil pretirane koncentracije in neprimerne kombinacije eteričnih olj. Vešč in profesionalni formulator naravnih in ekoloških kozmetičnih izdelkov je praviloma tudi dober poznavalec aromaterapije in zna pravilno sestaviti dišave izdelkov, ki so tako varni za uporabo. Mit o alergenosti naravnih in ekoloških izdelkov se je ustvaril, ker precej naravnih in ekoloških izdelkov ljudje pripravljajo sami doma. Večina jih je le ljubiteljskih izdelovalcev kozmetike, ki lahko nimajo dovolj znanja o doziranju eteričnih olj. Le tako razširjeni izdelki lahko pri preobčutljivih posameznikih resnično sprožijo alergijske reakcije. Naravna eterična olja so koncentrirani selektivni izvlečki določenih delov rastlin, ki naravno vsebujejo določene alergene. Pri njihovi uporabi je potrebno biti pozoren in pazljiv.

ROKI UPORABE

Veljalo naj bi, da imajo naravne in ekološke izdelke precej krajši rok, kot konvencionalni kozmetični izdelki. To je deloma res, saj so naravne sestavine praviloma bolj podvržene oksidaciji kot sintetične. Na primer rastlinsko olje na soncu prej ali slej postane žarko, parafin pa svoje sestave ob izpostavitvi praktično ne spremeni.  Profesionalni izdelovalci naravne in ekološke kozmetike znajo težave s kratkimi roki dobro rešiti, saj obstaja precej rešitev za omenjen problem. Najpogosteje se za naravno in ekološko kozmetiko uporablja t.i. brezzračna (airless) embalaža, ki izdelku omeji stik s kisikom iz zraka in tako močno omeji oksidacijo izdelka. Dodana rešitev je, da se v izdelke dodaja naravne antioksidante, kot sta na primer vitamin E in izvleček rožmarina, ki delujeta kot lovilca prostih radikalov. Pravilno pripravljeni in primerno hranjeni  naravni in ekološki izdelki imajo tako lahko precej dolge roke trajanja  – tudi do dve ali celo tri leta, podobno kot primerljivi konvencionalni izdelki na sintetični osnovi.

CENA

Splošno velja, da je naravna in ekološka kozmetika precej dražja od konvencionalne, kar je bilo praviloma res. Zahvaljujoč vse večji ponudbi v segmentu naravne in ekološke kozmetike v zadnjih letih so postali izdelki cenovno popolnoma dostopni. Surovine za izdelavo naravne in ekološke kozmetike so v osnovi precej dražje kot konvencionalne. Na primer 1 kilogram parafinskega olja stane približno 1 evro, 1 kilogram mandljevega olja stane približno 10 evrov na kilogram,  1 kilogram arganovega olja pa stane približno 40 evrov na kilogram. Če torej primerjamo ceno parafinskega olja z rastlinskimi maščobami lahko vidimo, da je razlika v ceni precejšna.

Podjetje Herbana v svojih izdelkih uporablja veliko ekoloških sestavin z opravljenimi vsemi potrebni analizami, certifikati in znanim poreklom. Izdelki so formulirani po najvišjih standardih za naravno in ekološko kozmetiko s strani poznavalcev z dolgoletnimi izkušnjami s področja kozmetike in aromaterapije. Vsi izdelki so certificirani po sodobnem mednarodno priznanem ECOGEA standardu.

Obiščite spletno trgovino Herbana.si
PODROČJA DELA
EKOLOŠKA KOZMETIKA