LEKSIKON IZBRANIH RASTLINSKIH IZVLEČKOV - DELOVANJE, ZANIMIVOSTI IN UPORABA

ALI STE VEDELI - ZANIMIVOSTI?

Izvlečki se v kozmetiki uporabljajo kot aktivne učinkovine, katere dajejo izdelkom določeno učinkovanje oziroma želeni efekt na koži. Najpogosteje so izvlečki v tekoči, suhi ali v obliki paste. Učinkovin v rastlinah je zelo veliko in delujejo na različne načine. V vodi topne učinkovine se imenujejo poparek, čaj je na primer mešanica v vodi topnih učinkovin. Večinoma so rastlinske učinkovine topne v drugih topilih, kot je na primer alkohol, le-tega se tradicionalno uporablja za pripravo rastlinskih tinktur. Pogosto se uporablja oljne macerate, to so v olju namočene različne rastline.

Za pridobivanje izvlečkov se uporablja tudi novejše tehnike, kot je CO2 ekstrakcija, predvsem za celotni lipidni del rastline. Med rastlinske izvlečke spadajo tudi eterična olja in hidrolati, ki so pravzaprav selektivni izvleček hlapnega dela destilirane rastline.

Pri uporabi rastlinskih izvlečkov je treba biti previden, saj prekomerna uporaba ne prinese vedno boljših učinkov. Za določen efekt se podobno kot pri zdravilih potrebuje ravno pravšnje koncentracije izvlečka. Prevelike količine imajo lahko ravno nasprotni učinek. Nekatere rastline vsebujejo tudi alergene, ki na koži sprožijo neželene reakcije. Pred uporabo rastlinskih izvlečkov v prehrani ali v kozmetiki se je potrebno predhodno izobraziti o njihovem delovanju in morebitnih neželenih učinkih..

VRTNI OGNJIČ (Calendula officinalis)

Družina: Asteraceae (nebinovke)
Izvleček ognjiča spodbuja granulacijo, poveča tvorbo celičnega tkiva, pospeši celjenje ran in ima protivnetne in protibolečinske učinke. Uporablja se za zdravljenje poškodovane kože, opeklin, ekcemov, čebeljih pikov, oteklin in vnetij. Dobrodejno deluje tudi na krčne žile in hemoroide. Pogosto ga najdemo tudi v izdelkih za grgranje, saj pomaga pri vnetnih spremebah sluznice v ustih in žrelu.

VELIKA KOPRIVA (Urtica dioica)

Družina: Urticaceae (koprivovke)
Navadna ali velika kopriva vsebuje več kemikalij, ki imajo protibolečinske in protivnetne lastnosti in se tako uporablja v pripravkih proti čiru na želodcu in stanjih, kot je artritis. V kozmetičnih pripravah izvlečki koprive lajšajo draženja kože, nevtralizirajo prhljaj, čistijo pore in lasne mešičke, delujejo proti mikrobom in spodbujajo procese regeneracije celic. V izdelkih za nego las in lasišča se pogosto uporablja, saj lase naredi gostejše, bolj zdrave in sijoče, pomaga obnoviti naravno barvo las in učinkovito uravnava sebum v mastni koži in lasišču.

ŠENTJANŽEVKA (Hypericum perforatum)

Družina: Hypericaceae (krčničevke)
Pripravki iz šentjanževke se uporabljajo kot naravni antidepresivi, saj njeni izvlečki znatno izboljšajo razpoloženje, delujejo proti tesnobi, zmanjšajo nespečnost in somatske simptome, povezane z depresijo. V kozmetične izdelke se dodaja zelo pogosto zato ker pripomore k celjenju ran, umirja kožo po sončnih opeklinah, zavira rast mikroorganizmov in deluje čistilno na kožo. Primarni fitokemični sestavini šentjanževke sta hiperforin in hipericin. Potrebna je dodatna previdnost pri uporabi pripravkov iz šentjanževke, zlasti peroralno, saj lahko sproži primarno ali sekundarno fotosenzibilnost.

NEMŠKA KAMILICA (Matricaria chamomilla)

Družina: Asteraceae (nebinovke)
Nemško kamilico se uporablja v pripravkih za vnet želodec, nego kože, sindrom razdražljivega črevesja in kot nežno pomagalo pri spanju. Uporablja se tudi kot blago odvajalo in ima protivnetni in baktericidni učinek. V kozmetičnih izdelkih je kamilica odlična za stanja, kot so suha koža, ekcem in luskavica, predvsem zaradi svoje sposobnosti nevtralizacije dražilcev kože ter njenih anti-srbečih in protivnetnih lastnosti. Flavinoidi v kamilici pomirjajo kožo in izboljšujejo hitrost celjenja poškodovane kože.

NAVADNI GABEZ (Symphytum officinale)

Družina: Boraginaceae (srhkolistovke)
V starodavnih časih se omenja uporabnost gabeza kot zdravilna rastlina, ki pomaga pri celjenju kosti. Latinsko ime Symphytum (iz grščine symphis, kar pomeni, da rastejo kosti in phyton, rastlina). Uporabljali so ga kot zdravilo v obliki oblog v primeru zloma kosti in modric. Gabez vsebuje mešane fitokemikalije vključno z allantoinom, sluzmi, saponini, tanini, pirolizidin alkaloidi, inulinom in beljakovinami. Dandanes ga v ljudski medicini uporabljajo v zdravilnih pripravkih za celjenje udarnin in modric, krčnih žil in zdravljenje manjših opeklin. Pri uporabi gabeza je potrebna previdnost, saj pri dolgotrajni notranji uporabi lahko povzroča resne težave z jetri. Gabez tako ni priporočljivo uživati, kot prehransko dopolnilo ali čaj.

VRTNI TIMIJAN (Thymus vulgaris)

Družina: Lamiaceae (ustnatice)
Izvleček je koristen za podporno zdravljenje akutnih in kroničnih bolezni zgornjih dihalnih poti, kot so bronhitis, srbeč kašelj in katar. Izdelek se zaradi svojih antibakterijskih lastnosti pogosto uporablja v ustnih higienskiha sredstvih, deodorantih ter šamponih in balzamih za lase (pripravki proti prhljaju).

ARNIKA (Arnica montana)

Družina: Asteraceae (nebinovke)
Ekstrakt ima analgetične, antiartritične, antibakterijske, protivnetne, antiseptične in antiagregacijske lastnosti. Terapevtska uporaba preparatov cvetja arnike je namenjena zdravljenju modric, hematomov, bolečin v mišicah, bolečin v križu, krčev, izpahov, lajšanju mišičnih in sklepnih bolečin ter okorelosti. Deluje tako, da spodbuja krvni obtoka, zato je zelo primerna pri negi venskega popuščanja (krčne žile). Nedavne študije na področju kroničnih in s starostjo povezanih bolezni dokazujejo dobro učinkovitost v primeru revmatičnih in vnetnih stanj, npr. osteoartritis.

LIPA (Tilia platyphyllos)

Družina: Tiliaceae (lipovke)
Pripravki iz cvetov zmanjšajo nosni katar in umirjajo vročino, zato se uporabljajo za olajšanje pri prehladu in gripi. Izvlečki popkov so bogati z rastnimi snovmi, kot so fitohormoni, beljakovine in sladkorji. Lipini šamponi in izdelki za lase so zelo priljubljeni, saj imajo izvlečki zelo znane učinke vlaženja, pomirjanja, negovanja in  in zaščite las ter lasišča.

SUHOCVETNICA - LAŠKI SMILJ (Helichrysum italicum)

Družina: Asteraceae (nebinovke)
Notranje se uporablja za želodčne težave, kot so razdraženi želodec, izguba apetita, ter motnje žolčnika in jeter. Rastlinski ekstrakt in eterično olje sta zelo priljubljena v naravni kozmetiki, saj mu pripisujejo učinek proti vidnim znakom staranja. Na splošno se uporablja kot aktivna učinkovina, ki lahko pomaga zmanjšati pojav starostnih peg, drobnih izraznih linij in gub, ter izboljša videz in teksturo kože.

PRAVA SIVKA (Lavandula angustifolia)

Družina: Lamiaceae (ustnatice)
Interno se uporablja proti prebavnim težavam, za lajšanje bolečin pri glavobolu, kot sredstvo za pomirjanje, proti vnetjem in v primeru zobobolov. Zana je tudi uporaba kod dodatek izdelkom za preprečevanje izpadanja las. Znano je, da ima eterično olje sivke antiseptične in protivnetne lastnosti in lahko pomaga pri celjenju manjših opeklin in lajšanju srbečice pri ugrizu insektov. Sivka je pogosta sestavina v dišavah in šamponih, ki pomagajo očistiti in tonizirati kožo.

DIVJI KOSTANJ (Aesculus hippocastanum)

Družina: Sapindaceae (sapindovke)
Najpomembnejša učinkovina beta-escin, ki je mešanica triterpenskih saponinov, se nahaja v semenu divjega kostanja. Pripravke z izvlečkom divjega kostanja se uporablja zunanje, na koži ali peroralno. Escin krepi tonus venskih sten in zmanjšuje krhkost in prepustnost kapilar. S tem se zmanjša otekanje, pospeši krvni obtok in izboljša presnova v prizadetem tkivu. Posledica je manjši občutek teže in utrujenost nog, ki nastajajo zaradi zastoja krvi v venah nog. Pripravki iz divjega kostanja so primerna dopolnitev zdravljenju krčnih žil z uporabo kompresijskih nogavic ali elastičnih povojev. Pripravki pospešijo tudi odpravljanje podplutb zaradi udarcev ali po infuzijah in injekcijah.

NAVADNI REGRAT (Taraxacum officinale)

Družina: Sapindaceae (sapindovke)
Najpomembnejša učinkovina beta-escin, ki je mešanica triterpenskih saponinov, se nahaja v semenu divjega kostanja. Pripravke z izvlečkom divjega kostanja se uporablja zunanje, na koži ali peroralno. Escin krepi tonus venskih sten in zmanjšuje krhkost in prepustnost kapilar. S tem se zmanjša otekanje, pospeši krvni obtok in izboljša presnova v prizadetem tkivu. Posledica je manjši občutek teže in utrujenost nog, ki nastajajo zaradi zastoja krvi v venah nog. Pripravki iz divjega kostanja so primerna dopolnitev zdravljenju krčnih žil z uporabo kompresijskih nogavic ali elastičnih povojev. Pripravki pospešijo tudi odpravljanje podplutb zaradi udarcev ali po infuzijah in injekcijah.

ŽAJBELJ (Salvia officinalis)

Družina: Lamiaceae (ustnatice)
Žajbelj je eno najbolj znanih zdravilnih zelišč za prehlad, vneto grlo, vnete dlesni in razjede v ustih. Najpogosteje se uporablja kot čaj ali tinktura. Pri pitju tinkture je potrebna previdnost, saj ima lahko dolgotrajna uporaba blage toksične učinke. Pomaga tudi pri številnih kožnih težavah in deluje baktericidno. Močan vonj pomaga nevtralizirati neprijetne vonjave, poleg tega pa ga je pogost sestavina v deodorantih in izdelkih proti znojenju.

Podjetje Herbana v svojih izdelkih uporablja le najbolj kvalitetne rastlinske izvlečke z opravljenimi vsemi potrebni analizami, certifikati in znanim poreklom ter certificirana po sodobnem mednarodno priznanem ECOGEA standardu.

Obiščite spletno trgovino Herbana.si
PODROČJA DELA
UČINKOVINE IN SUROVINE