RAZLIČNE OBLIKE PREHRANSKIH DOPOLNIL

Poznamo več različnih oblik prehranskih dopolnil, ki se med seboj razlikujejo predvsem v načinu aplikacije. Najbolj pogoste oblike so naštete spodaj.

KAPSULE IN TABLETE

Izredno priljubljena oblika prehranskih dopolnil, ki svojo obliko povzema po poznanih farmacevtskih oblikah, v katerih pogosto najdemo različna zdravila. Tablete proizvedemo tako, da izvlečke v prahu zmešamo s polnili in raznimi dodatki in jih pod pritiskom stisnemo v kompaktno obliko. Tablete so lahko okrogle, podolgovate ali drugih primernih oblik za lažje zaužitje. Če te izvlečke kar sipke polnimo v posebne oblike ovojnine, dobimo kapsule. Ovojnina kapsule se v želodcu hitro raztopi in omogoča vsebini, da se sprosti. Kapsule se uporablja predvsem zaradi tega, ker le ta zaščiti vsebino pred zunanjimi vplivi, predvsem vlago. Tako se ohrani vsebina kapsule nepoškodovana. Poznamo več vrst kapsul, od trdih (celuloznih) do mehkih (želatinastih). Nove tehnologije omogočajo, da se v kapsule lahko polni tudi tekočine. Izdelovanje tablet je cenejše kot izdelovanje kapsul, zato se tablete izdeluje iz pripravkov, ki niso preveč higroskopni in stabilni pri sobni temperaturi.

PRAHOVI IN KONCENTRATI ZA MEŠANJE Z VODO

Pogosta oblika prehranskih dopolnil je praškasta oblika. To je pravzaprav ena najbolj preprostih oblik. Pogoj za daljšo obstojnost, nekega pripravka v praškasti obliki je, da ni pretirano higroskopen. Pogosto v praškasti obliki najdemo posušene in zmlete rastline, gobe, sadeže ali pa naprimer alge. Izredno popularni so: ječmenova trava, rejši goba, kakav, klorela in drugi. V obliki praškov najdemo tudi pripravke, ki so prirejeni za dobro mešanje in raztapljanje v vodi. V tej kategoriji  so najbolj poznani razni vitaminski in mineralni koncentrati. Nekatera prehranska dopolnila v praškasti obliki pogosto vsebujejo tudi razne dodatke, kot so sladila in arome. V novodobnih prehranskih dopolnilih najdemo širok spekter različnih prahov od zdravilnih rastlin, kolagena, MSM in drugih. V praškastih prehranskih dopolnilih so pogosto priložene tudi dozirne žličke za natančno odmerjanje prahu.

TEKOČI DODATKI IN TINKTURE (KAPLJICE)

Tekoči dodatki ali kapljice so precej priljubljena oblika prehranskih dopolnil. Zelo dobro poznane so tinkture, ki jih pripravimo, z namakanjem različnih zdravilnih rastlin v alkoholu ali žganju. Tako dobimo vodno-alkoholne izvlečke, ki jih uporabljamo neposredno za uživanje ali pa kot dodatke raznim kozmetičnim izdelkom, kopelim ali obkladkom. Za uporabo v kozmetiki se uporabljajo tudi zelo priljubljeni izvlečki zdravilnih rastlin v različnih oljih (macerati), ki prav tako spadajo med tekoče izvlečke. Dandanes so v ponudbi tudi brezalkoholni tekoči izvlečki, kjer se za topilo uporablja mešanica glicerola in vode. Ta mešanica je precej razširjena, saj količina glicerola v razmerju 1:1 deluje tudi kot konzervans. Zaradi odsotnosti alkohola je uporaba tekočih dodatkov in tinktur možna tudi pri občutljivejših skupinah porabnikov (mladostniki in otroci).

SIRUPI

Sirupi so posebna oblika prehranskih dopolnil, ki pravzaprav spadajo med tekoče dodatke, a si zaradi svoje posebnosti zaslužijo posebno obravnavo. Sirupe se uporablja za pripravo zdravil ter kot bazo za prehranska dopolnila. Osnovna receptura za sirup je sestavljena iz 85% sladkorja in vode in ne potrebuje dodatnih konzervansov. V sirup se nato lahko vmeša različne aktivne učinkovine, vitamine, minerale ter arome. Poleg sirupa na sladkorni osnovi se sirupe lahko pripravi tudi na drugih viskoznih sladkornih osnovah, kot sta naprimer med ali agava. Zaradi prijetnega okusa sladkosti, so sirupi precej priljubljena oblika prehranskih dopolnil, predvsem pri otrocih. Sirupi so priljubljeni  pri vseh, ki imajo odpor do jemanja tablet ali kapsul. Uživanje sirupov je zelo enostavno, pravzaprav, kot bi pojedel žlico medu.

Podjetje Herbana prehranska dopolnila v različnih oblikah. Vsi izdelki so certificirani po sodobnem mednarodno priznanem ECOGEA standardu.

Obiščite našo spletno trgovino Herbana.si
PODROČJA DELA
ZDRAVA HRANA